Mediacja
Zazwyczaj, gdy w sporze osiągamy granice, poza którymi nie ma już możliwości prowadzenia rozmów i wspólnego poszukiwania rozwiązania chcemy, aby ktoś trzeci, nie zaangażowany w spór podał nam rozstrzygnięcie. Orzekł, która ze stron ma rację. Wówczas kierujemy sprawę na drogę postępowania sądowego. Ale to pociąga za sobą koszty, trwa niekiedy latami, a efektem jest wydanie orzeczenia, które zazwyczaj satysfakcjonuje tylko jedną stronę. Druga sprawę przegrywa i nie jest zadowolona. Często taki finał uniemożliwia, a przynajmniej znacznie utrudnia dalszą relację pomiędzy stronami konfliktu, które przecież nadal pozostają rodzicami wspólnych dzieci, sąsiadami, byłymi małżonkami zajmującymi wspólne mieszkanie, kontrahentami… Jeśli jedna z nich czuje się przegrana może nie być skłonna do inwestowania w rozwój dobrych stosunków.
Świetną alternatywą dla sądowego rozstrzygania sporów jest mediacja. Strony konfliktu przy pomocy niezależnego i bezstronnego mediatora poszukują wspólnie takiego rozwiązania, które będzie dobre dla nich obu. Siadają przy jednym stole i rozmawiają. Jeśli okazuje się to możliwe, zawierają ugodę, która ma moc prawną i wiąże je na przyszłość. Obie wygrywają w sporze.
Mediacja ma swoje korzenie w odległych historycznie czasach. Wszystkie starożytne kultury korzystały z mediacji, w szczególności takie, jak buddyzm, gdzie społeczny ład i porządek, dążenie do równowagi i harmonii w stosunkach międzyludzkich stanowiły istotny aspekt przesłania duchowego. Osoby (np. duchowni) lub grupy osób („rady starszych”, buddyjskie „sanghi”) pełniły rolę mediatorów.
Współcześnie, w wielu krajach, w tym europejskich zdecydowana większość cywilnych spraw spornych rozwiązywana jest poprzez mediacje. To świadczy o jej skuteczności.
- Czym jest mediacja? Kim jest mediator?
Mediacja jest postępowaniem dobrowolnym, nieformalnym i poufnym, w którym strony konfliktu, przy udziale i pomocy niezależnego i bezstronnego mediatora poszukują akceptowalnego dla nich obu rozwiązania sporu. Każda z nich, w każdej chwili może zażądać zmiany osoby mediatora, a nawet przerwać mediacje. O wszelkich wzajemnych zobowiązaniach i ustępstwach decydują wyłącznie strony.
Podczas spotkań w zaakceptowanym przez obie strony miejscu, przedstawiają one swoje stanowiska, wyjaśniają interesy, odkrywają swoje potrzeby, poszukują rozwiązań konfliktu.
Mediator nie jest arbitrem, nie rozstrzyga sporu, nie ocenia, kto ma rację, nie doradza stronom. Jest osobą bezstronną i neutralną, która stwarza stronom warunki sprzyjające wspólnym poszukiwaniom rozwiązania akceptowalnego przez obie strony oraz wspiera je w tych poszukiwaniach. Pomaga im dojść do konsensusu.
- Zalety mediacji
Mediacja jest znacznie tańsza od sądowego rozstrzygania sporów. I znacznie szybsza. Niekiedy nawet podczas jednego, 2-3 godzinnego spotkania możliwe jest rozstrzygnięcie sporu, który prowadzony przed sądem mógłby trwać 2-3 lata!
Mediacja jest dobrowolna. Obie strony muszą zgodzić się tak na samą mediację, jak i na osobę mediatora. To one decydują czy i z kim będą pracować nad znalezieniem rozwiązania.
Rozwiązanie wypracowane podczas mediacji jest dorobkiem i własnością stron. To one same je wypracowały, nikt go dla nich nie wymyślił, a tym bardziej nie narzucił.
Rozwiązanie wypracowane podczas mediacji jest akceptowalne dla obu stron.
Każda z nich wygrywa!